niedziela, 29 września 2013

Pomoc w walce z problemami układu trawiennego.



Codzienna rzeczywistość nie działa dobrze na funkcjonowanie naszego układu pokarmowego – wysokoprzetworzona żywność, leki, alkohol, stres, infekcje, toksyny oraz zanieczyszczenia powietrza, wody i żywności przyczyniają się do problemów z trawieniem i mogą powodować wiele poważnych chorób.
Zaburzenia pracy układu trawiennego są bardzo częste. Zazwyczaj nie są one poważne, powstają w wyniku niestrawności czy też alergii pokarmowych i radzimy sobie z nimi bez kontaktu z lekarzem. Czasem jednak problemy są poważniejsze. Jest tak w przypadku chorób takich jak wrzody żołądka, zespół jelita drażliwego, kamica żółciowa, zapalenie wirusowe wątroby i jej marskość, zapalenie trzustki czy nawet nowotwory żołądka i jelit.  Takie schorzenie związane są z zaburzeniami pracy układów enzymatycznych, samego procesu trawienia, wchłaniania czy ze stanami zapalnymi.
Bardzo ważnym organem będącym składową układu pokarmowego jest wątroba. Zaburzenia jej pracy są bardzo poważnym schorzeniem, zakłócającym równowagę całego naszego organizmu. Ma ona duże zdolności regeneracyjne i detoksykacyjne – usuwa z naszego organizmu toksyny, szkodliwe produkty przemiany materii, neutralizuje niektóre leki, wydala nadmiar azotu pochodzącego z aminokwasów. Ponadto wytwarza niektóre czynniki krzepnięcia i enzymy, syntezuje cholesterol i triglicerydy, przekształca węglowodany w łatwo przyswajalną glukozę, a jej nadmiar w glikogen; wytwarza niezbędną do trawienia tłuszczy żółć, magazynuje żelazo i niektóre witaminy, bierze udział w termoregulacji itd. Dlatego wątroba jest organem bardzo narażonym na substancje, które dostarczamy do wnętrza naszego organizmu z zewnątrz oraz na inne uszkodzenia takie jak zatrucia, spożywanie alkoholu, pasożyty czy infekcje wątrobowe ( np. cytomegalia czy WZW) - dlatego warto o nią dbać na bieżąco.
W przypadku problemów z trawieniem warto sięgnąć po leki pochodzące wprost z natury – suplementy diety zawierające takie składniki jak wyciąg z karczocha, wyciąg z ostropestu, fosfolipidy sojowe, czy sole aminokwasów – l-asparginian l-ornityny.

Lecznicze właściwości karczocha.

Pozytywny wpływ na zdrowie tej charakterystycznej rośliny jest znany od wieków i swojego czasu był lekiem dostępnym tylko dla ludzi bogatych. Ponadto polecany jest w profilaktyce chorób układu pokarmowego i stosuje się go przede wszystkim w profilaktyce i leczeniu schorzeń wątroby oraz woreczka żółciowego.
Najważniejszą substancją aktywną zawartą w wyciągu z karczocha jest cynaryna – bioflawonoid będący silnym przeciwutleniaczem. Jego zadaniem jest wspomaganie regeneracji wątroby poprzez zwalczanie wolnych rodników odpowiedzialnych za : utlenianie lipidów, uszkadzanie błon komórkowych, zaburzenia procesów komórkowych. Ponadto cynaryna pobudza wydalanie z organizmu zbędnych płynów oraz soli. Jej ogromna zaletą jest stymulowanie wątroby do wydzielania żółci i ułatwianie jej przepływu przez drogi żółciowe, co usprawnia trawienie tłuszczy i zapobiega problemom trawiennym. Oprócz tego wyciąg z karczocha sprzyja usuwaniu z organizmu soli metali ciężkich, toksyn czy złogów, przyspiesza spalanie tłuszczów, zmniejsza niekorzystne działanie alkoholu na wątrobę, normalizuje prace jelit, obniża stężenie cholesterolu całkowitego we krwi chroniąc przed miażdżycą naczyń krwionośnych, wspomaga oczyszczanie krwi ze zbędnych produktów przemiany materii itd.  Zawartość witamin  i minerałów usprawnia pracę wątroby a obecność enzymów takich jak inulina pomaga utrzymać prawidłowe stężenie cukru we krwi.

Naturalne oczyszczanie z pomocą ostropestu plamistego.
Ostropest plamisty to roślina pochodząca z obszarów Śródziemnomorskich, przypominająca z wyglądu zwyczajny oset. Jest stosowana przede wszystkim u osób z problemami związanymi z wątrobą i woreczkiem żółciowym. Jego najważniejszym aktywnym składnikiem jest sylimaryna – jedna z najsilniejszych znanych substancji działająca protekcyjnie na wątrobę. Jej działanie polega na zwiększaniu produkcji glutationu ( przeciwutleniacza, ułatwiającego usuwanie z organizmu toksyn i związków azotowych oraz usuwającego wolne rodniki niszczące hepatocyty), co powoduje wzrost wydajności wątroby w usuwaniu substancji zbędnych i toksycznych. Jego kolejną, wyjątkową zaletą jest  pobudzanie syntezy białek, co znacznie przyspiesza regenerację komórek wątrobowych.
Spożywanie ostropestu plamistego świetnie wspomaga walkę z kamicą żółciową – sylimaryna poprzez zwiększanie rozpuszczalności żółci, obniża wskaźnik nasycenia żółci oraz stężenie w niej cholesterolu. Ponadto roślina ta zalecana jest w takich schorzeniach jak : bóle i marskość wątroby oraz jej zaburzenia na tle cukrzycowym, uszkodzenia wątroby powstałe w trakcie stosowania chemioterapii, wirusowe zapalenie wątroby, kolka żółciowa, wzdęcia, obniżone wydzielanie soku żołądkowego  czy stany rekonwalescencji po zatruciu grzybami.
Ponadto, według badań naukowych, ostropest plamisty, a konkretnie jego składnik - silibinina ma silne działanie przeciwnowotworowe w przypadku raka prostaty, sutka, szyjki macicy, okrężnicy czy płuc. Od jakiegoś czasu jest również polecany w profilaktyce raka skóry – wykazano, ze powoduje śmierć komórek które zmutowały w wyniku działania promieniowania UVA oraz przyspiesza naprawę komórek uszkodzonych w wyniku promieniowania UVB. Jak widać – ta niepozorna roślina ma silne i kompleksowe działanie na cały nasz organizm.

Siła aminokwasów.

Często w produktach poprawiających działanie układu trawiennego możemy spotkać l-asparaginian l-ornityny – to połączenie dwóch aminokwasów, które po wchłonięciu do organizmu rozdzielają się. Biorą udział w dwóch bardzo ważnych procesach – syntezie mocznika oraz syntezie glutaminy, które są silnie związane z detoksykacją amoniaku.  Ponadto biorą udział w syntezie związków niezbędnych do regeneracji hepatocytów.  Suplementacja l-asparaginianem l-ornityny pomaga naprawiać uszkodzenia wątroby oraz obniża stężenie amoniaku we krwi, którego poziom rośnie najczęściej w wyniku nadmiernej konsumpcji białek.
Wspomaganie syntezy mocznika powoduje wydalanie nadmiaru azotu pochodzącego z aminokwasów – mocznik wędruje wraz z krwią do nerek, tam krew jest filtrowana a ten zbędny produkt przemiany materii jest wydalany. Spożywanie l-asparaginianu l-ornityny jest polecane w profilaktyce chorób układu trawiennego, w leczeniu chorób przebiegających z podwyższeniem stężenia amoniaku we krwi,  encefalopatii wątrobowej czy nawet śpiączki wątrobowej.

Sposób na uszkodzone komórki – fosfolipidy sojowe.

Fosfolipidy sojowe to estry kwasu cholinofosforowego oraz nienasyconych kwasów tłuszczowych takich jak kwas linowy, linolenowy czy oleinowy. Te cząsteczki wbudowują się w błony komórkowe hepatocytów, które zostały wcześniej uszkodzone przez toksyny, leki, zbędne produktu przemiany materii  czy wirusy, pasożyty i bakterie, przyspieszając w ten sposób regenerację tego ważnego organu i usprawniając jego funkcjonowanie. Ponadto zwiększa się wydajność i poprawia praca takich składowych wątroby jak receptory błonowe, białka układów enzymatycznych, dochodzi do usprawnienia transportu czynnego i biernego substancji, usunięcia wolnych rodników, co wspomaga trawienie i odtruwanie organizmu oraz umożliwia wątrobie sprawowanie wielu innych funkcji. Fosfolipidy wpływają też pozytywnie na poziom lipidów w naszym organizmie poprzez obniżanie stężenia cholesterolu oraz lipoprotein we krwi, chroniąc nasze naczynia krwionośne przed miażdżycą. Spożywanie suplementów diety zawierających fosfolipidy sojowe jest polecane w profilaktyce chorób wątroby i układu pokarmowego, toksycznego polekowego uszkodzenia wątroby, poalkoholowego uszkodzenia wątroby, wspomaganiu zaburzeń pracy wątroby, dróg żółciowych oraz w przebiegu kamicy żółciowej.

Warto pamiętać – układ trawienny jest narażony na wiele niebezpieczeństw pochodzących zarówno z zewnątrz jak i z wnętrza naszego ciała. Na rynku dostępnych jest dużo preparatów, zawierających wyciągi oraz preparaty, o których mowa w artykule. Warto więc zainwestować w profilaktykę zanim będzie za późno – lepiej leczyć przyczyny a nie skutki, które zazwyczaj są bardzo poważne i prowadzą do wielu powikłań zagrażających poważnie naszemu zdrowiu i życiu.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz