poniedziałek, 12 sierpnia 2013

Nawadniajmy się !



Woda jest nam niezbędna do życia – to każdy wie. Jej ilość w naszym organizmie zależy od wieku ( u noworodków i dzieci jej zawartość jest większa niż u dorosłych), płci ( u mężczyzn wody jest więcej) oraz zawartości tkanki tłuszczowej ( im jest jej więcej, tym mniej w naszym organizmie wody).
Uważa się, że woda stanowi 60 % masy ciała dorosłego, nieotyłego człowieka. Dwie trzecie tego płynu jest usytuowane wewnątrzkomórkowo, natomiast jedna trzecia pozakomórkowo – to woda osocza, woda śródkomórkowa, woda przewodu pokarmowego.
 Woda pobierana w ciągu doby przez człowieka składa się z : płynów wypijanych, wody zawartej w stałych lub półstałych pokarmach, wody oksydacyjnej powstającej w procesie utleniania węglowodanów, białek i tłuszczy.
W naszym ciele odgrywa dużą rolę – transportuje składniki odżywcze i toksyny, rozprowadza na duże odległości składniki organiczne i nieorganiczne, jest rozpuszczalnikiem dla większej części związków organicznych, reguluje temperaturę ciała, bierze udział w przemianie materii, usuwaniu z organizmu związków szkodliwych oraz uczestniczy w trawieniu.
Jeżeli dochodzi do lekkiego odwodnienia, nasz organizm zaczyna się o wodę dopraszać – mamy suche usta i błony śluzowe, zaczyna nas boleć głowa (pierwszy odwadnia się mózg), odczuwamy pragnienie. Normalnie w ciągu dnia tracimy około 2 do 3 litrów wody i tyle powinniśmy jej wypijać, aby  uzupełniać braki. Te ilości zmieniają się w zależności od temperatury, naszej aktywności fizycznej czy wieku.
W przypadku uprawiania aktywności fizycznej, zapotrzebowanie na wodę odpowiednio się zwiększa, dlatego należy pamiętać o nawadnianiu, nawet jeśli nie chce się nam za bardzo pić. Naukowcy twierdzą, że lepiej wypić przed wysiłkiem maksymalnie szklankę wody, gdyż picie jej na zapas nic nie da – jej wydalanie zwiększa się tylko obciążając nerki.  W przypadku sportów wyczynowych bądź długodystansowych biegów, spożywanie dużych ilości wody nie jest wskazane. Wtedy dochodzi do utraty przez skórę nie tylko wody, ale sporej ilości elektrolitów. Wypicie kilku litrów wody może prowadzić do zachwiana gospodarki wodno – elektrolitowej, co skutkuje wystąpieniem hiponatremii, która może powodować obrzęki komórek i zaburzenia ze strony układu nerwowego i układu krążenia. Dlatego w tych przypadkach warto sięgnąć po napoje bogate w elektrolity.
Czy woda wpływa na odchudzanie ?
W pewnym stopniu tak. Właściwym słowem byłoby tu  stwierdzenie, że wspomaga odchudzanie.  Jej brak powoduje spadek tempa metabolizmu, w związku z czym proces ten przebiega wolniej.  Jeżeli wypijemy szklankę wody przed posiłkiem spowoduje to zmniejszenie łaknienia, w związku z czym zjemy mniej. Ponadto woda rozrzedza treść pokarmową w żołądku, co ułatwia i przyspiesza trawienie. Oprócz tego pijąc niegazowana mineralną wodę ograniczamy spożycie innych, słodkich napojów.
Jest lato, nastały upały – nie zapominajmy o zabieraniu ze sobą butelki wody niegazowanej zawsze gdy wychodzimy z domu i pamiętajmy o ciągłym nawadnianiu.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz